Gdzie znajdziemy transformator i od czego służy? - prąd

transformatory żywiczne

Sprawdź dlaczego codzienność bez transformatorów byłaby

Stacje transformatorowe od kilkudziesięciu lat są stałym elementem krajobrazu. Te niepozorne urządzenia odgrywają bardzo ważną rolę w życiu człowieka, o czym rzadko wspomina się w szkole czy też w mediach

Gdzie znajdziemy transformator i od czego służy? - prąd transformatory żywiczne
. Sprawdź, dlaczego codzienność bez transformatorów byłaby trudniejsza niż ci się wydaje.

Co warto wiedzieć o transformatorach?
Tranformatory to urządzenia, które dzięki swojej budowie umożliwiają zmiany napięcia prądu przemiennego oraz przenoszenie energii elektrycznej między obwodami. Brzmi dość skomplikowanie, jednak dla ułatwienia można dodać, że transformator jest po prostu odpowiedzialny za dostarczanie prądu nawet na znaczne odległości i umożliwia działanie wielu urządzeń w domu przeciętnego Polaka.

Gdzie są niezbędne transformatory?
W skrócie: wszędzie. Dostarczają prąd do niemalże każdego budynku w kraju. To właśnie dzięki nim możliwe jest korzystanie z telewizora, komputera, pralki czy też lodówki. Istnieje wiele różnych rodzajów transformatorów, które są niezbędne do np. zasilania głośników, przeprowadzania badań elektrycznych czy też zasilania urządzeń w przemyśle spawalniczym. Ponadto z transformatorów korzysta się w elektronice, automatyce czy też podczas przesyłu informacji.
Warto również wiedzieć, że transformatory są wykorzystywane w wielu innych dziedzinach. Są obecne nawet w górnictwie, w tym w naftownictwie i gazownictwie, zaawansowanym przemyśle, a nawet w samych elektrowniach. Specjalne transformatory uziemiające mogą nawet pomóc w uniknięciu zakłóceń telefonicznych!


Elektryka

Zajmując się elektryką często spotykamy /tranformatory/ transformatory. Elektryka, a prąd w szczególności, to dziedzina niezmiernie szeroka.
Transformatory przenoszą energię elektryczną prądu przemiennego drogą indukcji z jednego obwodu elektrycznego do drugiego. Napięcie elektryczne ulega wówczas zmianie. Elektryka to dziedzina fizyki, bez której człowiek na tym etapie rozwoju po prostu nie może funkcjonować. Istnieją jeszcze gdzieniegdzie ludy, które nie odkryły tej dziedziny i nie są od niej uzależnione. Jednak większość z nas bez prądu nie może się obejść. Trzeba oczywiście pamiętać, że oprócz nieocenionych korzyści, które wynikają z wykorzystywania energii elektrycznej istnieje również niebezpieczeństwo porażenia prądem. Ostrożne i wyważone obchodzenie się z prądem pozwoli nam bezpiecznie żyć. Prace przy transformatorach i innych urządzeniach przekazujących prąd zlecajmy zawsze osobom, które posiadają odpowiednie przygotowanie. Elektryk doskonale wie, w jaki sposób powinien postępować, by nie zostać porażonym prądem i jednocześnie fachowo wykonać zajęcie.
Natura oczywiście pierwsza pokazała nam co to jest i w ogóle, że istnieje taka energia. Wyładowania elektryczne towarzyszące burzy zawsze budziły grozę u człowieka. Wykorzystanie tak silnej energii byłoby fascynujące.
Uważajmy więc zawsze, gdy mamy do czynienia z prądem elektrycznym. Do każdych nawet pozornie nieskomplikowanych prac wzywajmy elektryka. Fachowiec taki wykona pracę odpowiednio i bezpiecznie. Chrońmy szczególnie dzieci.


EMF transformatora przy danym strumieniu rośnie

Konwencja punktowa jest często stosowana w schematach obwodów transformatora, tabliczkach znamionowych lub oznaczeniach zacisków w celu zdefiniowania względnej polaryzacji uzwojeń transformatora. Transformatory trójfazowe stosowane w systemach elektroenergetycznych będą miały tabliczkę znamionową wskazującą zależności fazowe między ich zaciskami. Może to być w formie diagramu lub przy użyciu kodu alfanumerycznego, aby pokazać rodzaj połączenia wewnętrznego. EMF transformatora przy danym strumieniu rośnie wraz z częstotliwością.

Tranformatory są trwałe oraz bardzo wytrzymałe - co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Dzięki działaniu na wyższych częstotliwościach transformatory mogą być fizycznie bardziej kompaktowe, ponieważ dany rdzeń jest w stanie przenosić więcej mocy bez osiągania nasycenia, a do uzyskania tej samej impedancji potrzeba mniejszej liczby zwojów. Jednak właściwości takie jak ubytek rdzenia i efekt naskórka przewodnika również rosną wraz z częstotliwością. W samolotach i sprzęcie wojskowym stosuje się zasilacze 400 Hz, które zmniejszają masę rdzenia i uzwojenia.

W rezultacie transformatory stosowane do obniżania wysokich napięć linii napowietrznej były znacznie większe i cięższe dla tej samej mocy znamionowej niż te wymagane dla wyższych częstotliwości. Działanie transformatora przy jego zaprojektowanym napięciu, ale z większą częstotliwością niż planowana, doprowadzi do zmniejszenia prądu magnesującego. Przy niższej częstotliwości prąd magnesujący wzrośnie. Działanie dużego transformatora na częstotliwości innej niż jego częstotliwość może wymagać oceny napięć, strat i chłodzenia w celu ustalenia, czy bezpieczna praca jest praktyczna.



© 2019 http://prad.lgd.org.pl/