ić jeszcze przed rozpoczęciem budowy? A może prościej i taniej byłoby podczas prac skorzystać z innego źródła energii?
Wiele zależy od lokalizacji działki - np. od tego, jak daleko znajdują się tranformatory. W przypadku obszarów położonych na wsi, z dala od innych zabudowań należy liczyć się z tym, że formalności związane z doprowadzeniem prądu mogą trwać kilka miesięcy i wiązać się z niemałymi kosztami. W takiej sytuacji, aby nie opóźniać prac budowlanych, można rozważyć kupno lub wypożyczenie agregatu prądotwórczego.
Najprostszym rozwiązaniem jest jednak wykonanie tymczasowego przyłącza tzw. budowlanego. Wprawdzie energia z niego jest sporo droższa od "zwykłego" prądu, ale po zakończeniu budowy łatwo będzie przekształcić je w stałe i zmienić taryfę na korzystniejszą - dzięki temu unikniemy piętrzących się formalności w czasie przeprowadzki i urządzania nowego domu.
Z pewnością nie warto natomiast pozyskiwać elektryki z nielegalnych źródeł: od sąsiada czy z innej budowy. W razie wykrycia oszustwa oprócz nieprzyjemności ryzykujemy wysokie mandaty.
Na koniec warto przypomnieć, że każde przyłącze, nawet prowizoryczne, musi zostać wykonane przez elektryka z uprawnieniami i odebrane przez zakład elektryczny. Nikogo nie trzeba przecież przekonywać, że bezpieczeństwo budowy jest kluczowe dla jej szybkiego i udanego zakończenia.
Transformatory to urządzenia które zaliczają się
Transformatory to urządzenia, które zaliczają się do maszyn elektrycznych. Są one wykorzystywane zazwyczaj do zmiany właściwości przepływającego prądu. W elektryce wykorzystywane są celem zmiany napięcia między kolejnymi etapami przesyłu. Poniżej przedstawiono budowę, działanie oraz zastosowania transformatorów.
Transformatory złożone są z rdzenia wykonanego z materiału ferromagnetycznego, w którym zamyka się strumień magnetyczny oraz z minimum dwóch uzwojeń sprzężonych ze sobą magnetycznie. Uzwojenia te tworzą obwody elektryczne transformatora, a rdzeń stanowi obwód magnetyczny. Powyższe elementy nazywane są czynnymi częściami transformatora. Część, na którą nawinięte są uzwojenia, nazywa się kolumną, zaś część zamykająca obwód magnetyczny to jarzmo. Przestrzeń zawarta między kolumnami i jarzmami to okno.
Działanie transformatora polega na tym, że jedno z uzwojeń podłączone jest do źródła prądu przemiennego. Skutkuje to przepływem w nim prądu przemiennego. Przemienny prąd wpływa na powstanie zmiennego pola magnetycznego. Zmienny strumień pola magnetycznego, przewodzony przez rdzeń transformatora, przepływa przez pozostałe cewki. Zmiana strumienia pola magnetycznego w cewkach wtórnych tworzy zjawisko indukcji elektromagnetycznej – powstaje w nich zmienna siła elektromotoryczna, czyli napięcie.
Transformatory znajdziemy wszędzie tam, gdzie potrzebna jest zmiana napięcia prądu zmiennego.
Transformatory znajdują swoje zastosowanie w stacjach przesyłowych prądu. Przesył odbywa się przy użyciu prądu o większym napięciu, a stacje transformatorowe zamieniają go na prąd o napięciu 230V, który dostarczany jest do naszych gniazdek. Na co dzień z transformatorami
możemy spotkać się w odbiornikach radiowych, zasilaczach do żarówek energooszczędnych, agregatach spawalniczych i wielu innych miejscach.
Transformatory stosuje się w różnych urządzeniach, takich jak np. wzmacniacze mocy, telewizor, linie elektryczne, zasilacz do komputera, ładowarka do telefonu itp. Transformatory to przede wszystkim elektryka, z którą codziennie mamy styczność.
Uwaga: błąd w słowie kluczowym "tranformatory"
Instalacja elektryczna zakładów przemysłowych
Zakłady przemysłowe z reguły posiadają bardzo skomplikowaną i rozbudowaną infrastrukturę energetyczną. Oczywiście pobór prądu zależy od profilu działalności danego zakładu produkcyjnego. Jednak nawet mała firma produkcyjna z reguły pobiera tyle energii, co przynajmniej kilkanaście gospodarstw domowych. Taka sytuacja wymaga odpowiedniej infrastruktury, zamontowanej i nadzorowanej przez wykwalifikowanych fachowców, w tym elektryka z odpowiednimi uprawnieniami. Wchodząc na teren zakładu, często możemy zauważyć specjalne tranformatory. Ich istnienie jest konieczne ze względu na wymagania maszyn używanych do produkcji. Są to rozwiązania bardzo kosztowne, ale nie warto oszczędzać na komponentach i fachowej obsłudze. Awaria instalacji może doprowadzić do zniszczenia bardzo drogich urządzeń, a ich naprawa może okazać się niemożliwa lub nieopłacalna. Ważna jest również odpowiednia ochrona przed piorunami. Duże zakłady zazwyczaj mieszczą się w halach na przedmieściach, stąd są często przyciągają wyładowania atmosferyczne. Uderzenie pioruna może spowodować fatalny w skutkach pożar. Można się przed tym uchronić montując specjalną instalację odgromową. Jej koszt jest stosunkowo niewielki, a jej posiadanie wydaje się być koniecznością w obliczu zmieniającego się klimatu. Parametry instalacji elektrycznej są często regulowane specjalnymi przepisami budowlanymi. Przed oddaniem budynku do użytku, zostaje przeprowadzona drobiazgowa kontrola mająca potwierdzić, że wszystkie normy zostały spełnione.